Témakörök

 

1. Az evolúciós ökológia tárgyköre, elhelyezése a szupraindividuális organizációt kutató diszciplinák között

Az evolúciós ökológia darwini gyökerei. Az evolúciógenetika és a populációbiológia összekapcsolása az evolúciós ökológiában. Az evolúciós ökológia fő diszciplinái és ezek kapcsolatai az ökológiával, a populációgenetikával és a kvantitatív genetikával. Az életmenet evolúció, a viselkedésökológia, a genetikai ökológia, az evolúciós kvantitatív genetika tárgya, kutatási módszerei. Evolúciós ökológiai folyóiratok, tankönyvek, monográfiák.

 

2. Adaptáció, optimalizáció, természetes szelekció

Az adaptáció és a természetes szelekció kapcsolata. Adaptáció, mint folyamat, adaptáció, mint eredmény. Az adaptációs magyarázatok szerkezete. Példák adaptációs magyarázatokra. Az adaptációs magyarázat formalizálása, optimalizáció és adaptív dinamika. Populációdinamikai, demográfiai, populációgenetikai rátermettség mértékek.

 

3. Ökológiai szempontból fontos tulajdonságok, mint mennyiségi vagy minőségi jellegek

     Áttekintés és példák. Heritabilitás vizsgálatok a természetben. A környezeti variancia komponensekre bontása. A reakciónorma. A fenotípusos plaszticitás öröklődésének, szelekciójának vizsgálata. Génökológiai kérdésfelvetés és módszerek.

 

4. Életmenet optimalizáció, életmenet-tulajdonságok, mint adaptációk

Cole problémája. Csereviszony. A szaporodási költség és komponenseinek definíciója. A szaporodási költség két fajtája: az utódok és a szaporodó egyedek által fizetett költségek. Az optimális stratégia meghatározása, ill. az optimális stratégia módosulásának előrejelzése a környezet változásának hatására. Az optimális fészekaljméret analítikus meghatározása termékenység-utódtúlélés csereviszony alapján, példa. Az optimális termékenység grafikus meghatározása termékenység-szaporodó egyed túlélés csereviszony esetén, kis és nagy fiatalkori túlélés mellett.

 

5. Életmenet-csereviszonyok. 1. Modellezés

Az életmenet-csereviszonyok általános definíciója. A forrásmennyiség és a forrásfelosztás variálásának hatása az életmenet jellemzők közti korrelációkra (de Jong és van Noordwijk modelljének grafikus reprezentációja). A csereviszony maszkírozásának általános problémája. Populációk, egyed csoportok és kísérleti egyedcsoportok vizsgálata alapján mért korrelációk értelmezése analítikus modellek szerint.

 

6. Életmenet-csereviszonyok 2. Empírikus vizsgálatok

A csereviszonyok kimutatásának általános problémája. Csereviszonyok mérése a fenotípusos értékek vagy a genetikai értékek korrelációja alapján. Csereviszonyok, szaporodási költségek mérése a fenotípusos érték vagy a környezet manipulálásával. A fenokópia fogalma. A szülői fennmaradásbeli költség kimutatásához szükséges mintaelemszám meghatározása. Csereviszonyok kimutatása szelekcióval. Példák denzitásfüggő és környezetfüggő csereviszonyokra.