1. előadás:
Órán tárgyalt problémák:
1. Listázzátok az ökológiában és az evolúcióbiológiában egyaránt tárgyalt
a. kérdéseket és
b. fogalmakat.
Házi feladat:
Vesd össze a fejezetben tárgyalt gondolatokat és példákat valamilyen, általad korábban tanulmányozott modern ökológia tankönyvvel vagy jegyzettel. Add meg a Darwin által tárgyalt problémákhoz, jelenségekhez valamilyen szempontból hasonló ökológiai problémák, jelenségek nevét és tárgyalásuk forráshelyét (oldalszám, bekezdés) a tankönyvben!
2. előadás:
Órán tárgyalt problémák:
1. A házi feladat megbeszélése.
2. Hogyan kapcsolódik a természetes szelekció a populációk növekedésének szabályozásához a harmadik fejezetben kifejtett koncepció alapján?
Házi feladat
Vesd össze az első 5 alapelvet a fejezet szövegével! Listázd az alapelvet alátámasztó szövegrészeket! Listázd az alapelvet megkérdőjelező vagy nem egyértelműen alátámasztó szövegrészeket!
3. előadás:
Órán tárgyalt problémák:
1. A házi feladat megbeszélése
2. Add meg egy formula segítségével az első 4 alapelv logikai kapcsolatát a Darwin szöveg szerint.
Előadásanyag: alapelvek, modellek, logikai rekonstrukció
Ajánlott olvasmány
Magyar Tudomány, 2004/1 49. o
Az evolúciós ökológia darwini gyökerei
Darwin "A fajok eredete" 3. fejezetében vezeti be és tárgyalja a "létért való küzdelem" fogalmát. Az első előadások feladata e fejezet tematikai, tartalmi összevetése a modern ökológiával, valamint az evolúciós ökológia hat alapelvével. Következő lépésben e fejezet alapján rekonstruáljuk az első öt alapelv logikai kapcsolatait. Bemutatjuk, hogy az evolúciógenetika és az elméleti evolúciós ökológia mely alapelvekre épített.
Az evolúciógenetika és a populációbiológia összekapcsolása az evolúciós ökológiában
Az evolúciós ökológia minőségi vagy mennyiségi tulajdonságokra nézvést genetikailag heterogén populációk elterjedését, számosságát, interakcióit illetve az ilyen populációkból álló társulások tulajdonságait vizsgálja. A klasszikus populációbiológia a genetikailag homogén populációk elterjedésével, számosságával és interakcióival foglalkozott, míg az evolúciógenetika egy-egy populáció, esetleg metapopuláció genetikai összetételét, az összetétel változásának dinamikáját meghatározó mechanizmusokat vizsgálta. Az evolúciós ökológia egyik központi kérdése, hogy a környezetváltozások illetve a populációk közti interakciók hatására milyen adaptációk alakulnak ki, s hogy milyen interakciók, milyen szelekciós mechanizmusok révén hozzák létre és tartják fenn a biológiai diverzitást. Az optimalizációhoz, ökotípusok kialakulásához vezető (denzitásfüggő) szelekció ill. az esetenként polimorfizmushoz, genetikai varianciához, jellegeltolódáshoz, fajképződéshez vezető gyakoriságfüggő szelekció sokféle kutatási témát kínálnak az evolúciós ökológusoknak.
Az életmenet evolúció, a viselkedésökológia, a genetikai ökológia, az evolúciós kvantitatív genetika
tárgya és kutatási módszerei
Az életmenet jellemzők adaptációinak vizsgálata kötötte össze a populációdinamikát, és a demográfiát a populációgenetikával. Az r, K - szelekció hipotézise és a Williams - féle szaporodási költség hipotézis nyomán elsősorban optimalizációs modellek születtek és kiépült az életmenet evolúció klasszikus modellrendszere (Caswell 2001, Charlesworth 1994, Stearns, 1992; Roff 1992; 2002). A viselkedés ökológia dinamikus és statikus optimalizációs modelljei az optimális táplálkozási stratégiák vizsgálatából indítva a párválasztási rendszerek és az egyedek közti interakciók szelekcióján keresztül az utódgondozás optimalizációjáig íveltek és részben egybeépültek az életmenet evolúciós modellcsaláddal (Krebs, Davies 1988;). Az evolúciós kvantitatív genetika mind az életmenet, mind a viselkedés elemeit öröklődésük szempontjából mennyiségi tulajdonságként kezelte és plaszticitásukat, reakció normáikat és a heritabilitásukat ökológiai kontextusban vizsgálta. E vizsgálatok módszertani szükségletei nagyban hozzájárultak a evolúciós kvantitatív genetika kialakulásához (Roff 1997 és Lynch és Walsh, 1998 és Pásztor, Oborny, 2007).
Előadás anyag: Életmenet és viselkedés adaptációk
Evolúciós ökológiai folyóiratok, tankönyvek, monográfiák
Google Directory: Evolutionary Ecology
Folyóiratok
Tankönyvek
Steven C. Stearns 1992. Life-history evolution. Oxford University Press
Monográfiák, szerkesztett kötetek
Graeme D. Ruxton, Thomas N. Sherratt, Michael Patrick 2004. Speed Avoiding Attack: The Evolutionary Ecology of Crypsis, Warning Signals, and Mimicry. Oxford University Press, 249 pages