GENETIKA
70. Mikrobiális genetika: plazmidok, klónozás, vektorok (néhány fajta)
Tehát a klónozás folyamatában a vektor hordozza a klónozandó DNS szakaszt, biztosítja a replikálódását a gazdasejben, amelyet vagy önmaga a saját replikációs origójával teszi, vagy biztosítja a gazda genomjába történő beépülést ( s ekkor a gazda replikációja biztosítja a klónozandó DNS szakasz sokszorozását. A klón egyediségét maga a klónozott DNS szakasz jelenti. Az egyedi klónok csoportja - "könyvtár" (klón könyvtár, gén könyvtár stb).
Cs, Ch =Cloning site, M=marker gén (pl antibiotikum rezisztencia gén), klónozó hely, nyíl=promoter, ORF=open reading frame, TRA= transzfer operon (konjugativ plazmidban), ro=replikációs origó, att=attachment site(integrativ vektor)
71. Mikrobiális genetika: fág, klónozás, cosmid, fág-könyvtár, cosmid könyvtár
(összefüggések)
A fág - könyvtár készítés lépései:
A cosmidok olyan plazmidok, amelyekbe előzőleg már beépítettek olyan cos helyeket (ragadós végek), melyek a lambda DNS becsomagolódásához szükségesek. In vitro körülmények között megvalósítható a fágokba csomagolás.("in vitro pakolás") Előnye hogy hosszú DNS darabok (akár 30-40 kbp) klónozhatók ily módon. Felhasználható genomiális könyvtárkészítéshez.
Ha a vektor pl.: fág - fág könyvtár, cosmid - cosmid könyvtár
Cosmid:λ fág kromoszóma ragadós végeit (cos) hordozó vektor, amely ha a cosmid + klonozó DNS szakasz hossza együttesen ki tudja tölteni a λ fág fejét (fehérje burkot) akkor fág módjára fertőzi képes. Ha a cosmid replikációs origót is hordoz, akkor önállóan replikálódik. Ha a cosmid att helyet hordoz, integrálódni is tud. Ha a cosmid TRA operont is hordoz, konjugatív is.
72. Klónozás: vektor, transzkripciós fúzió, transzlációs fúzió (rajz)
A vektor az a "jármű" (vírus, plazmid.), amellyel egy idegen fajból származó DNS szekvenciát lehet a sejtbe juttatni. A vektor a rekombináns DNS technikában olyan DNS-t vagy DNS-t tartalmazó rendszert jelent, amely biztosítja a klónozandó DNS replikációját, a gazdasejtben. Az expressziós vektor promotert tartalmaz, amely lehetővé teszi a promoter "mögé" klónozott gének kifejeződését a gazdasejtben. Ez a vektor biztosítja a klónozott gén fehérjévé való átíródását.
Transzkripciós fúzió: a vektor csak promotert hordoz, s a gén promoter nélküli részét (azaz az ORF -t) klónozzák a promoter "mögé".
Transzlációs fúzió: a vektor promotert és mögötte egy valós cisztont (marker gént) hordoz, amelynek stsop kodonját eltávolították. A klónozandó ORF start kodonját távolítják el. Kódhatárokat betartva, tehát frame shiftet nem okozva illesztik össze (ligálják) a marker gént + a klónozandó ORF -t. Transzlációs fúzió jön létre, azaz összeillesztett DNS szakaszok egytelen transzlációval olvasódnak - fúziós fehérje jön létre.
73. Mikrobiális genetika: fág display, transzlációs fúzió (rajz)
↓
ahány db fág fehérje alkotja a külső felszínt, max. annyi peptid nyerhető fágonként
Fág display rendszerek: M13 fág külső fehérjét meghatározó génre épül, Lambda display, lambda fág D génjére ( a fő feji fehérjét kódolja) épül (C-terminális fúzió, 400 db feherje per fág részecske)
74. Mikrobiális genetika: gén beépítés, Campbell rekombináció
Kör alakú DNS és fonál alakú DNS közötti rekombináció, amely a kör alakú DNS beépülését eredményezi a fonálban.
A λ fág pl. így épül be a E. coli kromoszomába. A Campbell rekombináció elnevezés eredete: mert A. Campbell fejtette meg a "topológiai" problémát.