41. Mit jelent, ha a és b gének kapcsoltságára (allélpárjaik rekombinációjára) azt mondjuk, hogy LOD=4.1-nél maximumot ad.

            LOD=4.1 max., azt jelenti, hogy ezen értékhez tartozó rekombinációs gyakoriság (x tengely) a legvalószínűbb, ami az adott populációt létrehozta ("amivel a vizsgált populáció genotípus eloszlása a legjobban magyarázható"). (Azt jelenti még, hogy:104.1- szer valószínűbb, hogy a két gén kapcsolt, mint az hogy nem kapcsolt. Tehát 104.1-szer valószínűbb, hogy a és b gén (allélpárjaik) a rekombináció révén kombinálódhatnak és nem Mendel III. törvénye (független kombinálódás) szerint. Az itt kapott legvalószínűbb rekombinációs gyakoriságot a genetikai térképezési függvénybe (Haldane egyenlet) helyettesítjük és így "d" értéket számolhatunk (cM távolságokat).

42. Mit jelent, ha a és b gének rekombinációjára r=0.2-nél LOD=3.2 és ez a maximum

            Ez azt jelenti, hogy mivel LOD 3 feletti maximumot ad, 103.2-szor valószínűbb, hogy a két gén kapcsolt (95% konfidencia intervallummal számolva), mint az hogy nem kapcsolt (azaz Mendel III. törvénye szerint (független kombinálódás) kombinálódik a és b). Tehát megbízhatóan látjuk aés b gén kapcsoltságát és azt, hogy a két gén közötti legvalószínűbb rekombinációs gyakoriság 20%.  Ha r=0.2-t behelyettesítjük a genetikai térképezési függvénybe (Haldane képlet) már csak egy ismeretlen marad "d", amelyet kiszámolva aés b gének cM távolságát kapjuk meg.

43. Milyen LOD képlettel számolna, ha a és b génekre heterozigóta és a és b génekre homozigóta házaspárnak "7P" típusú és "2R" típusú gyereke van.

            R (rekombináns típusú) -> f (f a rekombináns relatív valószínűsége); P (szülői típusú) -> 1-f; p=f2 (1-f)7-> ez az esély, azaz az "odds". relatív p=f2(1-f)7/0.59 , a relatív p 10 alapú logaritmusa a LOD (azaz logaritmus odds). Azért osztunk 0.59-nel, mert a relativitás = független hasadás, azaz f=0.5 és 1-f=0.5, tehát a vonatkoztatási alap=(0.5)2(0.5)7=0.59

44. Interspecifikus visszakeresztezés (back-cross), térképező populáció és Haldane szabály

            A Haldane szabály szerint A és B közel rokon faj keresztezésekor létrejövő AB fajhibrid egyedek heterogamétás szexusa általában sterilis, a homogamétás fertilis. A fajhibrid AB nőstényét visszakeresztezve bármely kiindulási faj hím egyedével (A vagy B) interspecifikus back cross utódok fogannak. (A és B közeli fajok, pl. Mus musculus/ Mus spretus, gímszarvas/ milu (ahol viszont fordítva érvényes a Haldane szabály és az AB hím is fertilis). A gének ill. mikroszatellita lokuszok és egyéb genetikai markerek sorrendje még azonos A és B fajban, de magát a géntérképet azonban nem ismerjük.) Az interspecifikus back cross populáció a térképező populáció, amelynek minden egyedéről meghatározható, hogy a fajhibrid szülőtől milyen kombinációt örökölt két vizsgált allélpárra, P vagy R típust. Ennek ismeretében a rekombináció gyakorisága meghatározható akár közvetlenül (r=R/P+R), akár LOD számítással. Ezt az r (rekombinaciós gyakoriság) értéket genetikai térképezésre használhatjuk.

45. Mit jelent: térképező program

            A LOD - dal kapott r (rekombinációs) gyakoriságokat (megfelelő lötyögéssel) a térképező programok a legvalószínűbb géntérképekké rakják össze. ( Azaz az r értékekből levezetett d értékeket (Haldane függvény) a kétfaktoros térképezési logika (additivitások) alapján rendezik.